Донором крові або її компонентів може бути будь-яка особа, яка бажає здати кров, віком від 18 років. Донорам віком понад 65 років дозвіл на донацію надається під час кожного їх відвідування відповідним фахівцем (лікар або відповідальна сестра медична) при їх медичному обстеженні.
Донор крові або її компонентів в день донації повинен почувати себе добре, не мати ознак гострих або хронічних захворювань, інфекційних захворювань, особливо тих, що можуть передаватися через кров (зокрема вірусні гепатити В, С, ВІЛ, сифіліс).
Що потрібно мати з собою перед донацією? #
Під час реєстрації донор повинен надати документ, що посвідчує його особу (паспорт громадянина України, ІД картка, додаток «ДІЯ», тощо) та реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Перед донацією проводиться обов’язкове медичне обстеження зі збором даних анамнезу для визначення показників стану здоров’я, включаючи лабораторні дослідження, для виявлення можливих тимчасових або постійних протипоказань. Проводиться додаткова оцінка історії попередніх донацій, наявностей попередніх відсторонень, ризикової поведінки, нещодавніх подорожей.
Під час медичного обстеження контролюються показники артеріального тиску, які повинні знаходитися в межах систолічного 100-180 мм рт. ст., діастолічного 60-100 мм рт. ст.; пульсу – від 50 до 100 ударів у хвилину; температури – до 37°C; ваги – понад 50 кг.
Окремо проводиться опитування стосовно дієти донора, страв вжитих напередодні, алкогольних напоїв.
Які аналізи будуть виконані донору крові або її компонентів? #
Під час лабораторного обстеження контролюються показники гемоглобіну (для жінок – повинно бути більше або дорівнювати 125 г/л, для чоловіків – повинно бути більше або дорівнювати 135 г/л). При донації тромбоцитів методом аферезу контролюється вміст тромбоцитів, кількість яких повинна бути більше або дорівнювати 150 х 109/л. При донації плазми методом аферезу контролюється вміст загального білку, який повинен бути більше або дорівнює 60 г/л. У регулярних донорів крові після кожної 4 послідновної донації контролюється вміст феритину, який повинен бути не менше 15 мкг/л.
Як часто можна бути донором крові? #
Максимальна рекомендована кількість донацій крові за рік для чоловіків – 6 разів, жінок – 4 рази.
Здавати кров частіше не рекомендовано у зв’язку із втратою донором заліза під час донації, на відновлення запасу якого потрібен час. Занадто часта здача зменшить запаси заліза, внаслідок чого рівень гемоглобіну не буде належно відновлюватися.
Інтервал між донаціями крові – 60 днів, плазми та тромбоцитів методом аферезу – 14 днів. Між донацією крові та тромбоцитів або плазми – 30 днів. Між донацією плазми або тромбоцитів та кров’ю – 14 днів, але за умови, що попередньо не було донації крові, в такому випадку наступна донація крові повинна бути через 60 днів з моменту кроводачі.
Притримуйтесь зазначених інтервалів! Часта здача крові менше інтервалу у різних закладах системи крові може бути надзвичайно небезпечною для здоров’я та життя.
Поширені питання #
Сама по собі менструація не впливає на донацію. Однак в день донації ви маєте почувати себе добре та не мати сильної болі пов’язаної з менструацією. Якщо ви контролюєте біль використовуючи нестероїдні протизапальні засоби (ібупрофен, парацетамол, німесулід, тощо) ви можете здавати кров, однак не можете бути донором тромбоцитів, отриманих методом аферезу. Майте на увазі, що рясні місячні підвищують ризик низького рівня гемоглобіну
До 65 років ви можете здавати кров за умови гарного стану здоров’я та відсутності протипоказів до донорства. Після 65 років дозвіл на донацію надається кожного разу фахівцем закладу, що проводить медичне обстеження.
Стандартною дозою є 450 мілілітрів крові. Вона є стандартизованою та безпечною для людини вагою від 50 кг, та дозволяє виготовити до трьох компонентів крові в дозах придатних для трансфузій пацієнтам.
До проведення донації кров з вашого пальця (капілярна) буде обстежена на рівень гемоглобіну, гематокриту, тромбоцитів (за здачі тромбоцитів, методом аферезу). Якщо це перша донація – буде визначена попередня група за системою АВ(0): О(І) – перша, А(ІІ) – друга, В(ІІІ) – третя, АВ(IV) – четверта. Під час донації будуть набрані 15-18 мл додаткових зразків (венозних) для проведення обстежень на гемотрансмісивні інфекції (антитіла до вірусу імунодефіциту людини 1/2 (ВІЛ, HIV), гепатиту С (HCV), гепатиту В (HbsAg), сифілісу (бліда спірохета, trepanema pallidum) та остаточню групу крові по системам АВ(0), Резус, КЕЛЛ та наявності антиеритроцитарних антитіл.