Донорство крові – це медичний термін, що означає процес, коли людина здає (проводить донацію) кров. Людина, яка здає кров, називається донором крові. Згідно із Законом України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» № 931-IX від 12.01.2022, процес здачі крові є безкоштовним. Люди, які здають кров, роблять це тому, що хочуть цього. Кількість крові, яка забирається при здачі, називається “дозою”.
Після забору крові її перевіряють, готують до використання та зберігають доти, доки вона не знадобиться. Лікарні можуть отримувати препарати еритроцитів зі станцій переливання крові (СПК) та інших підприємств служби крові (ПСЖ) для переливання пацієнтам, які її потребують. Коли людина отримує донорську кров, це називається переливання крові.
Кому може знадобитися донорська кров?
Донорська кров може знадобитися людям, якщо вони:
- зазнали масивної крововтрати внаслідок нещасного випадку або під час операції
- мають захворювання, що впливають на стан крові (онкологічні, гематологічні, хронічні тощо).
Деякі люди здають і зберігають власну кров, якщо найближчим часом планують операцію (аутологічна донація). Таким чином, якщо їм вона знадобиться під час операції, вони зможуть її отримати.
Хто може здавати кров?
Проводити кроводачу можна у віці від 18 років і старше (згідно з наказом МОЗ України від 01 серпня 2005 року № 385 «Порядок медичного обстеження донорів крові та компонентів крові»).
Люди, які хочуть здавати кров, також мають:
- Бути здоровими
- не приймати певні ліки
- не бути схильним до певних інфекцій.
Це важливо, щоб переконатися, що людина, яка отримує цей препарат, не заразиться інфекцією від донора.
Деякі люди хочуть здати кров, тому що знають, що їхня кров буде перевірена, і хочуть знати, чи є у них певні інфекції, наприклад, вірусний гепатит. Люди не повинні здавати її для того, щоб пройти тест на ВІЛ або інші захворювання після можливого контакту з хворим на ці хвороби. Це може призвести до того, що людина, яка отримує компонент крові, заразиться інфекцією.
Щоб переконатися, що ви відповідаєте всім умовам для донації крові, лікар, медсестра або відповідний персонал поставить вам питання і переконається, що ви достатньо здорові для здачі.
Здача крові під час пандемії COVID-19
COVID-19 розшифровується як “коронавірусна хвороба 2019”. Вона викликається вірусом під назвою SARS-CoV-2. Вірус вперше з’явився наприкінці 2019 року і з того часу поширюється по всьому світу, поступово видозмінюючись (мутуючи).
Під час пандемії COVID-19 дуже важливо уникати контактів із людьми, які можуть одержати або поширити вірус. Але через це дедалі менше людей здають кров. Лікарі стурбовані тим, що темпи донації падають і не вистачає препаратів для людей, які її потребують.
Якщо ви здорові та можете здати кров, зараз дуже важливий час для цього. Якщо ви хворіли на COVID-19 і одужали, ви можете бути донором. Люди, які перехворіли на COVID-19, також можуть здавати плазму, яка може допомогти іншим людям (Плазма – це рідка частина крові).
Якщо ви отримували будь-яку вакцину COVID-19, яка не містить живого вірусу, наприклад, вакцини з мРНК або з аденовірусним вектором, вам не потрібно чекати, щоб провести донацію. (При використанні інших вакцин, що містять живий вірус, необхідно почекати 2 тижні до здачі крові).
Ви можете знайти в Інтернеті інформацію про те, де можна здати кров у вашій області. На Кіровоградщині та місті Кропивницькому цим займається Кіровоградська обласна станція переливання крові. Під час пандемії COVID-19 деякі місця, де можна провести донацію, можуть бути зачинені, а в інших місцях можуть проводитися акції зі здачі крові.
Якщо ви хворієте – не треба йти на ризик, та здавати компоненти крові. При зараженні вірусом, перебуваючи поряд з іншими людьми, ви наражайте їх на ризик захворювання.
Які питання мені поставлять перед донацією?
Лікар поставить питання про:
- Медичні захворювання, які у вас є або були, включаючи перенесені операції
- Ліки, які ви приймаєте – деякі ліки можуть бути небезпечними для людини, яка отримує кров.
- Всі зроблені вам щеплення
- Чи були ви в зоні ризику до певних інфекцій, таких як малярія або гепатит
- Як ви почуваєтеся в цей день – не можна здавати кров, якщо ви погано почуваєтеся або у вас висока температура.
- Країни, де ви жили або подорожували
- Будь-які татуювання або пірсинг на вашому тілі
- Будь-яке вживання наркотиків
- Ваша вага – Людям із вагою менше 50 кг зазвичай не дозволяється здавати повну дозу крові.
- Ваша остання донація – Люди повинні почекати певний час, перш ніж вони зможуть здати кров знову (для різних компонентів час відрізняється).
Що ще станеться перед тим, як я здам кров?
Персонал перевірить вашу температуру, кров’яний тиск та пульс (серцебиття).
Він візьме невелику кількість крові з кінчика вашого пальця, щоб переконатися, що у вас достатньо гемоглобіну (він допомагає червоним кров’яним тільцям переносити кисень у всі частини тіла). Коли в крові дуже мало гемоглобіну – це називається “анемія”. Люди з анемією можуть почуватися добре, а можуть відчувати втому чи слабкість. Якщо ваш гемоглобін занадто низький, ви не зможете здавати кров і вам може знадобитися лікування. У первинну перевірку, як правило, не входить визначення рівня заліза, що є найпоширенішою причиною анемії. Для постійних донорів відбувається регулярний контроль рівня феритину – показник запасів заліза.
Що відбувається, коли здаю кров?
Ви сядете або ляжете в крісло. Медсестра введе голку у вашу руку. Голка залишатиметься у вені, доки кров надходитиме у спеціальний контейнер. Цей процесс займає близько 15 хвилин або менше. Після того, як донація буде завершена на місце уколу накладуть пов’язку. За вами поспостерігають протягом деякого часу, щоб переконатися, що у вас немає жодних побічних реакцій.
Які побічні ефекти можуть виникнути при здачі крові?
До найпоширеніших реакцій належать:
- Поява синця або болючості у місці введення голки в шкіру
- Почуття втоми після здачі крові
Деякі люди можуть відчути непритомність або знепритомніти. Це стається, якщо ви здаєте кров вперше, якщо ви молоді або маєте низьку вагу. Щоб запобігти непритомності випийте пляшку води перед донацією.
Після того як ви дасте кров, ваш організм виробить нову, щоб замінити її. Це займе деякий час. Більшості людей необхідно почекати щонайменше 60 днів, перш ніж вони зможуть знову стати донором. Деякі люди приймають додатково залізо, щоб допомогти організму виробляти більше крові.
Якщо ви підліток, нещодавно були вагітні, у вас щомісячні менструації або ви проводите донацію кілька разів на рік, можливо, вам варто приймати залізо у складі щоденних полівітамінів. Але перед тим, як спробувати це зробити, порадьтеся з лікарем, тому що деякі люди мають високий рівень заліза і їм не слід приймати його додатково.
Чи перевірятиметься моя донорська кров на наявність проблем?
Ваша кров буде перевірена лише на деякі поширені збудники інфекційних хвороб. Уся донорська кров перевіряється на наявність певних вірусів. Деякі з них включають ВІЛ, гепатит В, гепатит С. Препарат не перевіряється на ДНК віруса, що викликає COVID-19. Це пов’язано з тим, що більшість вірусів, що вражають легені, не передаються кров’ю.
Вона також перевіряється на наявність бактерій, що викликають сифіліс.
Якщо аналіз покаже, що у вас може бути якась із цих інфекцій, підприємство служби крові повідомить вас про це. Вони також безпечно утилізують вже набраний матеріал. Проте дуже важливо не бути донором для того, щоб перевірити ці інфекції.
Донорська кров не перевіряється на інші захворювання чи патології, такі як рак, діабет або рівень холестерину.